Gargnäs bibliotek - Dráhkie girjjievuarkká
Öppet onsdagar kl. 17-19 jämna veckor. Buerestbåhtieme!
Välkommen till Gargnäs bibliotek!
Gargnäs bibliotek är ett filialbibliotek som delar lokaler med förskolan. Huvudbiblioteket ligger i Sorsele. Hos oss kan du låna och reservera böcker från alla V8-bibliotek.
Det finns möjlighet att läsa dagstidningar digitalt på biblioteket och vi prenumererar också på tidskrifterna Trädgård Norr, QX och Röda Korset Magasin.
Nominera på biblioteket eller på webben senast den 30 april! På biblioteket i Sorsele finns flera samiska bokpåsar till utlån. De har olika teman och innehåller böcker, leksaker, spel av olika slag och fakta om Sápmi. Sök på "Sorsele bibliotek" i katalogen så hittar du dem. De flesta kan skickas inom hela V8.
Här finns lite mer information om varje påses innehåll!Aktuellt
Sorsele kommuns Kulturstipendium 2025!
Nyhet
Samiska bokpåsar i Sorsele!
Innehåll
Kontakta Gargnäs bibliotek
Öppettider
Personal på Gargnäs bibliotek
Här kan du läsa om fysisk tillgänglighet i lokalen och anpassade medier. Du som har en läsnedsättning, till exempel dyslexi eller en synnedsättning, kan få tillgång till att ladda ner talböcker till din dator, surfplatta eller smartphone. Här är några punkter med information om sådant som kan vara bra för dig som student att känna till. Tveka inte att höra av dig till biblioteket om du har frågor. Inventering och översyn av Sorsele bildbank!Mer på Gargnäs bibliotek
Tillgänglighet på Gargnäs bibliotek
Legimus
V8-biblioteken tipsar dig som är student
Sorsele bildbank
Nya böcker på Gargnäs bibliotek
Vad skrämmer mamma?
Drottningar
Det skyddande regnet
Poolen
Nattljus
Vaxbarnet
Asfaltblomman
Jag blundar och ber
Viehkieth muv!
Robotpappan
De försvunna samiska kulturarven
Gunga i ett vibrato
Till träden
Jag sjunger och bergen dansar
Kniven i elden
Slask
Far inte till havet
Min kärlek till detta folk
Nomaden
Natthuset